Kāpēc ir svarīga kvalitatīva smērviela un kāpēc eļļas mēdz atšķirties? Kā rodas atšķirība starp vienas nozares produktiem?

Stāsta Tiina Suija. Addinol Lube Oil OÜ valdes locekle.

Pastāv viedoklis, ka smērvielas īpaši neatšķiras. Ja tiek iegādāta zemas kvalitātes smērviela, ir jānotiek kaut kam patiešām īpašam, lai iekārta uzreiz pārstātu darboties. Protams, mēdz notikt arī tā, tomēr parasti dzinēja vai konstrukcijas elementu nodilums attīstās pakāpeniski, līdz iekārta izjūk vai pārstāj darboties pavisam. Jaunu detaļu iegāde vai remonts var izmaksāt tūkstošus un pat desmitus tūkstošus eiro. To visu var novērst vai būtiski aizkavēt mašīnas elementu novecošanos, izmantojot augstas kvalitātes smērvielas.

Smērvielu kvalitātes atšķirība iezīmējas jau konkrēta smērvielu ražotāja mērķu un stratēģijas noteikšanas stadijā. Ja viņš koncentrējas tikai uz cenu, tad neizbēgami būs jāsamazina prasības pret kvalitāti, tā teikt, “mazliet jāatšķaida zupa”. Tai pašā laikā, runājot par motoreļļām – šī sfēra tiek strikti regulēta, ir dažādi standarti un prasības, kuriem eļļai būtu jāatbilst.

Ja ražotājs vēlas ražot ar minimālām izmaksām, tiek saražota eļļa, kas attiecīgi atbilst minimālajam prasību līmenim.

Cita lieta, ja eļļa ne tikai atbilst augstajām prasībām, bet arī pārsniedz tās. Tur arī rodas būtiska atšķirība kvalitātē un cenā.

Klientam tas nozīmē, ka dārgāka eļļa darbosies labāk un turpinās aizsargāt dzinēju arī ekstremālos apstākļos, ko nevarēs nodrošināt minimālas kvalitātes līmeņa eļļas.

Nobeigumā vēlos teikt, ka, jebkurā gadījumā, ir prātīgāk nopirkt normālu, kvalitatīvu eļļu, jo tā var paildzināt dzinēja ekspluatācijas laiku, tādējādi ietaupot klienta naudu.

Eļļas izmaksas ir daudz mazākas par 1% no automašīnas vērtības, taču bieži vien mēs neaizdomājamies, cik daudz problēmu un kaitējuma tā var nodarīt dārgajām iekārtām. Parasti smērvielu cenas atšķirība nav tik liela, bieži vien tie ir tikai pāris desmiti centu uz litru, bet par tādu nieka ekonomiju, iekārtai izejot no ierindas, remontējot var nākties samaksāt tūkstošiem eiro. Šāds risks ir pilnīgi nepamatots. Protams, tirgū ir arī vēl lētākas smērvielas, kuras vispār neatbilst nekādām prasībām un tikai kaitē. Izvēloties smērvielu, kura ir daudz lētāka par analogām, pirms samaksāt, ir vērts pakonsultēties ar speciālistu un noskaidrot visu nepieciešamo, jo smērvielu pasaulē brīnumi nemēdz būt.